Włóczęga: człowiek, który nazywałby się turystą, gdyby miał pieniądze.
Julian Tuwim

Wałbrzych - Sobięcin


Historia miejscowości Sobięcin datuje się mniej więcej od roku 1830. Osada ta liczyła początkowo około 300 mieszkańców. Szybki rozwój przemysłu węglowego w okolicach Wałbrzycha i Sobięcina spowodował liczny napływ ludności z głębi Niemiec, Czech i Śląska. Była to ludność przeważnie katolicka. Dla nich to w latach 1871-1873 ks. Gyrdt buduje pierwszą kaplicę wraz z sierocińcem pod wezwaniem św. Barbary.

W 1906 roku została skierowana prośba do Kurii Arcybiskupiej w Breslau o budowę nowej świątyni. 26 marca 1908 roku władze Prus wyraziły zgodę na budowę kościoła i już jesienią położono kamień węgielny pod świątynię.

Kościół został wybudowany w latach 1908-1910 z muru pruskiego ze względu na oszczędności. Plan świątyni zawierał około 2000 miejsc - w tym 650 miejsc siedzących. Dla zapewnienia większej ilości miejsc, postanowiono wyposażyć budowlę w balkony. Ściany kościoła zostały wyłożone 3-centymetrową warstwą impregnowanego korka. Patronem świątyni zostaje św. Józef Oblubieniec.

Rok 1945 - 9 maja - wyzwolenie Wałbrzycha. Parafia św. Józefa w Sobięcinie wraca do Polski – wg opisu ze strony internetowej parafii…